Cellulit to stan, w którym skóra ma dołkowaty, grudkowaty wygląd. Zwykle ma wpływ na pośladki i uda, ale może również wystąpić w innych obszarach. Cellulit pojawia się, gdy tkanki tłuszczowe przenikają przez tkankę łączną skóry.

Szybkie fakty na temat cellulitu

  • Od 80 do 90 procent kobiet prawdopodobnie spotka problem cellulitu.

  • Cellulit jest również określany jako „skórka pomarańczowa” , ze względu na swoją fakturę.

  • Jest wiele zabiegów na cellulit, ale ich efekt jest zazwyczaj tymczasowy.

  • * Dieta uboga w tłuszcz, rzucenie palenia i aktywny tryb życia mogą pomóc zmniejszyć częstość występowania cellulitu.

Czym jest cellulit?

Cellulit jest również znany jako skórka pomarańczowa ze względu na swój wygląd i dotyka 80 do 90 procent kobiet.
Cellulit jest terminem do określenia grudek i dołków w skórze.

Cellulit może wpływać zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Jest jadnak bardziej powszechny u kobiet, ze względu na różnice rozkładu tłuszczu, mięśni i tkanki łącznej wynikającej z płci.

Od 80 do 90 procent kobiet może doświadczyć cellulitu w pewnym momencie swojego życia.

Stopnie cellulitu

Skala nasilenia cellulitu, opublikowana w 2009 r., Ocenia stan za pomocą trzech stopni:

Stopień 1 lub łagodny: występuje „pomarańczowa skórka” z 1 do 4 powierzchownych zagłębień i lekko „pomarszczonym” lub obwisłym wyglądem na skórze.

Stopień 2 lub umiarkowany: występuje między pięcioma a dziewięcioma zagłębieniami o średniej głębokości, wyglądem „serka wiejskiego”, a skóra wydaje się umiarkowanie pomarszczona.

Stopień 3 lub ciężki: Występuje „materac” z 10 lub więcej głębokimi wgłębieniami, a skóra jest mocno drapowana.

Przyczyny powstawania cellulitu

Dokładna przyczyna cellulitu jest nieznana, ale wydaje się wynikać z interakcji między tkanką łączną w warstwie dermatologicznej, która leży poniżej powierzchni skóry, a warstwą tłuszczu znajdującą się tuż pod nią.

U kobiet komórki tłuszczowe i tkanki łącznej w tej warstwie są ułożone pionowo. Jeśli komórki tłuszczowe wystają w warstwę skóry, pojawia się cellulit.

U mężczyzn tkanka ma strukturę krzyżową, co może wyjaśniać, dlaczego prawdopodobieństwo wystąpienia cellulitu jest mniejsze niż u kobiet.

Niektóre inne czynniki które są związane z możliwością wystąpienia cellulitu.

Czynniki hormonalne i wiek

Hormony prawdopodobnie odgrywają ważną rolę w rozwoju cellulitu. Estrogen, insulina, noradrenalina, hormony tarczycy i prolaktyna są częścią procesu produkcji cellulitu.

Jedna z teorii głosi, że wraz ze spadkiem estrogenu u kobiet zbliżających się do menopauzy zmniejsza się również przepływ krwi do tkanki łącznej podskórnej.

Niższy obieg oznacza mniej tlenu , co powoduje niższą produkcję kolagenu. Komórki tłuszczowe również powiększają się wraz ze spadkiem poziomu estrogenu.

Czynniki te powodują, że złogi tłuszczu stają się bardziej widoczne. Gdy tłuszcz pod skórą przechodzi przez słabnącą tkankę łączną, powstaje cellulit.

Wiek powoduje również, że skóra staje się mniej elastyczna, cieńsza i bardziej podatna na wiotczenie. Zwiększa to szansę na rozwój cellulitu.

Czynniki genetyczne

Do rozwoju cellulitu potrzebne są pewne geny. Czynniki genetyczne można powiązać z szybkością metabolizmu danej osoby, rozmieszczeniem tłuszczu pod skórą, pochodzeniem etnicznym i poziomem krążenia. Mogą one wpływać na rozwój cellulitu.

Czynniki dietetyczne i styl życia

Cellulit nie jest spowodowany „toksynami”, chociaż zdrowy styl życia może pomóc zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia.

Ćwiczenia i dieta mogą pomóc zmniejszyć cellulit.

Ludzie, którzy jedzą za dużo tłuszczu, węglowodanów, soli i zbyt mało błonnika, prawdopodobnie mają większe ilości cellulitu.

Może być także bardziej rozpowszechniony u palaczy papierosów, u osób, które nie ćwiczą regularnie, oraz u tych, którzy siedzą lub stoją w jednej pozycji przez dłuższy czas.

Noszenie bielizny z ciasną gumką na pośladkach może ograniczyć przepływ krwi, co może przyczynić się do powstania cellulitu.

Cellulit jest bardziej rozpowszechniony u osób, które mają zbędne kilogramy, ale szczupli i aktywni ludzie też mogą go mieć. Bardziej prawdopodobne jest to, że wystąpi on po 25 roku życia, ale może dotknąć również osoby młodsze, w tym nastolatki.

Leczenie i usuwanie cellulitu

Znanych jest kilka metod leczenia cellulitu, ale skuteczność żadnej z nich nie zostało potwierdzone w badaniach naukowych.

Amerykańska Akademia Dermatologii (AAD) dokonała przeglądu szeregu technik, które mogą skutecznie zmniejszyć cellulit poprzez rozbicie pasm tkanki łącznej pod powierzchnią skóry.

Terapia falami akustycznymi wykorzystuje ręczne urządzenie do przesyłania fal dźwiękowych. Metoda ta może działać, ale może zająć kilka sesji.

Leczenie laserowe może poprawić wygląd cellulitu na rok lub dłużej. Polega na umieszczeniu bardzo małej sondy laserowej pod skórą. Laser zostaje następnie włączony, rozbijając tkankę. Może to również zagęścić skórę poprzez zwiększenie produkcji kolagenu. Zagęszczona skóra może zmniejszyć widoczność cellulitu.

Karboksyterapia polega na wprowadzaniu pod skórę dwutlenku węgla. Efekty uboczne obejmują siniaki i odczuwalny dyskomfort po zabiegu, ale  cellulit może zniknąć.

Endermologia obejmuje głęboki masaż za pomocą urządzenia podobnego do próżni, które unosi skórę. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła ją jako bezpieczną, ale niewiele wskazuje na to, że ta metoda działa.

Radioterapia ma na celu redukcję cellulitu poprzez podgrzewanie go, ale wszelkie wyniki są krótkotrwałe.

Liposukcja laserowa usuwa niewielkie ilości tłuszczu. Badania nie wykazały jeszcze, że działa w przypadku zmniejszenia cellulitu.

Techniki, których nie zaleca AAD to kriolipoliza, która zamraża tkankę tłuszczową, mezoterapię, która polega na wstrzykiwaniu mieszaniny substancji pod skórę.

Leki i kremy na cellulit

Niektóre leki i kremy czy a bardziej ich główne składniki czynne zostały wymienione, ponieważ działają na tkanki tłuszczowe.

Kofeina odwadnia komórki, czyniąc je mniej widocznymi. Jednak musi być stosowane codziennie.

Retinol może zmniejszać widoczność cellulitu poprzez zagęszczanie skóry. Aby zobaczyć efekty, potrzebne jest co najmniej 6 miesięcy. Ważne jest, aby najpierw wypróbować test na niewielkim obszarze skóry, ponieważ niektóre osoby mogą mieć reakcje niepożądane.

Alternatywne rozwiązania

Alternatywne lub uzupełniające terapie obejmują kofeinę, ekstrakt z pestek winogron lub gingko biloba. Środki te zostały zastosowane miejscowo, doustnie i iniekcyjnie, ale żaden z nich nie okazał się skuteczny.

Niektórzy ludzie noszą odzież kompresyjną, aby zmniejszyć cellulit. Ubrania te starają się uciskać tętnice i zwiększyć przepływ krwi do skóry w celu zmniejszenia widocznego cellulitu.

Liposukcja i dieta nie usuwają cellulitu, ponieważ nie wpływają one na strukturę tkanki łącznej.

Jednak zmniejszenie spożycia tłuszczu będzie oznaczać mniej tłuszczu do przepchnięcia się przez tkanki. Spożywanie zdrowej (zbilansowanej) diety i ćwiczeń może zmniejszyć cellulit.

Przegląd różnorodnych badań przeprowadzonych w 2015 r. Pod kątem skuteczności różnych technik walki z cellulitem wskazał, że albo procedury nie zadziałały, albo metodologia badań była wadliwa.

Z tego powodu do każdej obietnicy pozbycia się cellulitu należy podchodzić z ostrożnością.

Kategorie: Uncategorized

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *